Από την Άνδρο στη Σμύρνη και από τη Σμύρνη στην Άνδρο
Η επιρροή της Μικράς Ασίας στην ανδριώτικη μουσική
Εκδήλωση με ομιλία, προβολή βίντεο, ζωντανή μουσική και χορό!
Το Σάββατο 30 Ιουλίου 2022, στο Γαύριο της Άνδρου, θα γίνει εκδήλωση με ομιλία, προβολή αποσπάσματων ντοκιμαντέρ, μουσική και χορό με θέμα:
Η Άνδρος στις μουσικές του Αιγαίου
Την εκδήλωση διοργανώνει ο Φιλοπρόοδος Όμιλος «το Γαύριο».
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
- Ομιλία από τον Χάρη Σαρρή, Δρ Εθνομουσικολογίας (ΕΚΠΑ). Θα αναφερθεί στις μουσικές του νησιού, όπως εκείνος τις βίωσε από καταγραφή που έκανε παλαιότερα στο νησί, από το αρχέγονο ρεύμα της τσαμούντας (τσαμπούνας) ως τις εκλεπτυσμένες μικρασιάτικης προέλευσης μελωδίες των μπάλων. Όταν οι παλιοί οργανοπαίκτες της Άνδρου μετέβαιναν στη Μικρά Ασία και την Κωνσταντινούπολη για να παίξουν στους χορούς του Ελληνισμού προσάρμοζαν στη μουσική τους στοιχεία από την Ανατολή. Έτσι με την επιστροφή τους στην Άνδρο διαμορφώθηκε ο Ανδριώτικος Μπάλος που παίζεται αργά σε κλίμακες ρεμπέτικου, με αμανέδες, και διαφοροποιείται από εκείνον στα άλλα Κυκλαδονήσια.
- Προβολή βίντεο:
- «Μουσικές και μουσικοί της Άνδρου»: ένα εθνογραφικό φιλμ (επιμ. Χάρης Σαρρής)
- Η Δόμνα Σαμίου στην Άνδρο (1988. Αρχειακό φιλμ της ΕΡΤ)
- Μουσική και Χορός
Παραδοσιακοί οργανοπαίχτες απ’ όλη την Άνδρο θα παίξουν ανδριώτικο συρτό και μπάλο και θα χορέψουν –με τις παραδοσιακές φορεσιές του νησιού– μέλη του Χορευτικού Συλλόγου Υδρούσα, με χοροδιδάσκαλο τον Στάθη Κωστόπουλο.
- Θα ακολουθήσει λαϊκό γλέντι!
Η εκδήλωση θα βιντεοσκοπηθεί.
Συνδιοργανωτές: Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, Δήμος Άνδρου
Χορηγοί: Alpha Bank, Fast Ferries, Seajets, Εκδόσεις Gutenberg, AB Food market