Την Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023 στο Δημοτικό Θέατρο της Άνδρου ο Γιώργος Δάμπασης παρουσίασε στους Ανδριώτες την ιστοσελίδα historyofandros.gr, στην οποία έχει συμπεριλάβει ότι κινηματογραφικό υλικό έχει δημιουργήσει μια ζωή και αποτελεί πια την μέθοδο γνωριμίας με την άγνωστη ιστορία της Άνδρου, μία σύγχρονη μοναδική γνωριμία με την τοπική μας ιστορία που δεν διδάσκεται σε κανένα επίσημο σχολείο.
Για το έργο του αλλά κυρίως για τον άνθρωπο Γιώργο Δάμπαση που γνωρίζουν, μίλησαν, η κ. Μαργαρίτα Κορκοδείλου, διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Χώρας και ο ηθοποιός του, Βασίλης Πομόνης .
Στη συνέχεια προβλήθηκε η ταινία του για τον καθηγητή του ΜΙΤ Μιχάλη Δερτούζο.
Στο σάιτ historyofandros.gr και ειδικότερα στις Τέχνες έχει συμπεριληφθεί και η Κινηματογραφική Λέσχη με το βίντεο της ” Οι εποχές της Άνδρου” που ουδεμία σχέση έχει με αυτές του Βιβάλντι! Πάντως ευχαριστούμε.
Ένα άλλο βίντεο της λέσχης:“Η αρχαία Αγορά της Παλαιόπολης” συνοδεύει το πορτραίτο της αρχαιολόγου Λυδίας Παλαιοκρασσά,
Και πάλι ευχαριστούμε!