Για ακομα μία φορά μετακόμισε το Υποθηκοφυλακείο της Χώρας μέσα στα 50 χρόνια που το θυμάμαι.
Μετά την 25χρονη φιλοξενία του στο Συμβολαιογράφο του Τάσου Δημητρίου,
την μεταφορά του στο κτίριο Πιάγκου και αμέσως μετά στην Ε.Ο.Χ.Α , τον προηγούμενο μήνα μετακόμισε λογω χώρου, στο κτίριο του Νίκου Σπυριδάκη, στη πάνω διασταύρωση της Μεσαριάς
Με την υπάρχουσα κατάσταση η προσέλευση στην υπηρεσία γίνεται κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού με την μοναδική υπάλληλο την κ. Σκουρτζουπάκη Ελένη, το πρωί το κοινό και προς το μεσημέρι οι δικηγόροι για τις υποθέσεις με τους δασικούς χάρτες.
Το υποθηκοφυλακείο της Χώρας θα ενοποιηθεί με αυτά του Γαυρίου και του Κορθίου, όπως προβλέπει το νόμος και θα λειτουργήσει σαν υποκατάστημα του Κτηματολογικού Γραφείου Νοτίου Αιγαίου σε αυτό το κτίριο.